História

Stručná história

Jedinečné bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band si od svojho založenia v roku 1995 získalo množstvo priaznivcov. Táto prvá slovenská formácia, inšpirujúca sa emotívnou a tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy známou ako klezmer, je zároveň najlepšie hodnotenou skupinou svojho zamerania na území bývalého Československa. Jej energický hudobný „kokteil“ je podmanivo namiešaný zo židovskej, z balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov, ako jazz, rock, reggae a latino. Preßburger Klezmer Band patrí medzi popredných predstaviteľov európskej scény world music.

Skupina od svojho vzniku absolvovala množstvo rozmanitých vystúpení nielen na Slovensku, ale aj v Európe i zámorí, počnúc multižánrovými hudobnými festivalmi, cez koncerty v kluboch a v klasických hudobných sálach, komornými vystúpeniami až po zábavy na plesoch, oslavách a firemných eventoch. Vystúpenia kapely prinášajú podmanivú interpretáciu známych i unikátnych piesní predovšetkým v jazyku jidiš, ale aj v slovenčine, angličtine a balkánskych jazykoch. Vyjadrujú aj strhujúcu emotívnosť a tanečnosť klezmerovej hudby. Preßburger Klezmer Band má na konte päť albumov a mnoho úspešných spoluprác na filmových, divadelných a iných projektoch.

Podrobná história

Jedinečné bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band si od svojho založenia v roku 1995 získalo množstvo priaznivcov. Táto prvá slovenská formácia, inšpirujúca sa emotívnou a tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy známou ako klezmer, je zároveň najlepšie hodnotenou skupinou svojho zamerania na území bývalého Československa. Jej energický hudobný „kokteil“ je podmanivo namiešaný zo židovskej, z balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov, ako jazz, rock, reggae a latino. Preßburger Klezmer Band patrí medzi popredných predstaviteľov európskej scény world music.

Tak ako hrávali potulní židovskí muzikanti klezmeri na začiatku minulého storočia na zábavách, svadbách či pohreboch – a to nielen židovských – tak aj dnes je počuť strhujúcu hudbu Preßburger Klezmer Bandu pri najrôznejších príležitostiach, na prestížnych pódiách na Slovensku aj vo svete. Skupina prijala pozvanie na mnohé svetové festivaly, kde si získala množstvo fanúšikov aj zo vzdialenejších kultúr. Koncertovala takmer vo všetkých európskych krajinách i v zámorí. Nezabudnuteľný Preßburger Klezmer Band hrá s radosťou do tanca aj na počúvanie…

Kapela má na svojom konte doteraz štyri samostatné albumy: [Lajv] (2002),Ot azoy! (2004), Mit libe… S láskou… (2006) a Preßburger Special (2010). Od roku 2004 formácia spolupracuje s najznámejším poľským interpretom židovských piesní André Ochodlom v spoločnom projekte Shalom, ktorý vyšiel aj na rovnomennom CD. V roku 2008 skupina nahrala hudbu do polohraného dokumentárneho filmu Optimista (réžia Dušan Trančík) o Lajosovi Winterovi, zakladateľovi slávnych piešťanských kúpeľov. V nasledujúcom roku bola tomuto filmu udelená prestížna slovenská filmová cena Igric. S hudbou PKB sa možno stretnúť aj v inscenáciách Činohry SND, a to v komédii Krajčírky (réžia Peter Mikulík, 2002) a v netradične poňatej Hviezdoslavovej dráme Herodes a Herodias (réžia Roman Polák, 2009). Skupina hudobne spolupracovala aj v ďalších dokumentárnych filmoch pre STV Genius loci (réžia Alois Ditrich, 2007) a Osudom skúšaní: Zomrieť doma(réžia Albert Vlk, 2007).

Od roku 2000 Preßburger Klezmer Band spoluorganizuje pravidelné koncertyworld music v bratislavskom Klube Za Zrkadlom, na ktorých ako hostia vystúpili mnohí významní predstavitelia tohto žánru, napr. Amsterdam Klezmer Band (NL), Timna Brauer & Elias Meiri Ensemble (A/ISR), Iva Bittová (CZ), skupina Ghymes (SK/H), tanečník Leon Blank (SWE) a mnohí ďalší.

Preßburger Klezmer Band spolupracuje od roku 2006 s fenomenálnou arménskou speváčkou, klaviristkou a skladateľkou Karine Sarkisjan, ktorej interpretáciu vysoko ocenili klezmerové legendy Lorin Sklamberg a Michael Alpert počas ich spolupráce na KlezFeste v Sankt Peterburgu. V roku 2008 skupina začala organizovať koncerty spojené s výučbou klezmerových tancov, kde sa diváci pod vedením tanečného lektora učia prirodzenou a zábavnou formou základné klezmerové, balkánske a iné ľudové tance.

CHRONOLÓGIA

1995 Vzniká Preßburger Klezmer Band v zložení: Daniel Alexander (husle), Tomáš Kaiser (viola), Samo Alexander (kontrabas), Erik Rothenstein (klarinet), Daniel Sloboda (saxofón). V septembri toho istého roku do skupiny prichádza Paľo Šuška (klavír).
1997 V januári nastúpil ako huslista Andrej Werner, Daniel Alexander mení husle za violu. Do skupiny prichádza ku koncu roka speváčka Silvia Krausová-Nürnberger.
1998 Namiesto Erika Rothensteina nastupuje na post klarinetistu Miro Lago. Workshopy nemeckej klezmerovej akordeonistky Miny Neustadt (skupina Drey Brider Mit…), špeciálne pre PKB pri jej návštevách v Bratislave.
1999 Z viacerých vystúpení stojí za zmienku napr. „live“ hranie v rádiu Rock FM v relácii Marcela Palondera, vystúpenia v rámci Bratislavských dotykov v Klariskách (december) a ku Dňu izraelského filmu na festivale Art Film v Trenčianských Tepliciach. Pravidelné koncerty v bratislavskej kaviarni Grémium (až do roku 2001).
2000  Po Silviinom odchode na miesto speváčky prichádza Linda Ballová. Vystúpenie v relácii TV Luna Véčko Jara Filipa a Stana Radiča a v relácii Cŕn-Cŕn v STV. Prvý z pravidelných koncertov world music v Klube Za Zrkadlom v Bratislave.
2001 Kapelu dopĺňa bubeník Martin Oros. Vystúpenie s Frank London´s Klezmer Brass Allstars (USA) v rámci bratislavského Kultúrneho leta a tiež hranie v hlavnom silvestrovskom programe na Hlavnom námestí v Bratislave.
2002 Skupina je prizvaná k hudobnej spolupráci v komédii Krajčírky v Malej scéne SND. V tom istom roku Preßburger Klezmer Band odohral viacero zahraničných koncertov, medzi ktorými dominovali vystúpenia v rámci festivalov Mitte Europa (D), Noči v stari Ljubljani (SLO) a Devět bran (CZ), kde vystúpili na jednom pódiu s legendárnymi The Klezmatics (USA). Vo vydavateľstve Akcent vychádza debutové CD [Lajv] – živá nahrávka z koncertu v Klube Za Zrkadlom v Bratislave.
2003 PKB odohral množstvo koncertov, medzi nimi napr. Večer židovskej kultúry v Naile (D), Festival Mitte Europa (CZ/D), Klikkfest Nové Zámky, festivaly Jánošíkove dni v Terchovej, Hodokvas v Pezinku, Minority Film Festival a HuRyTan v Bratislave, Etnofestival v Leviciach, Colourfest v Šali.
2004 Vydanie druhého CD s názvom Ot azoy! (v preklade z jidiš „Takto!“) pod hlavičkou vydavateľstva Millenium Records. Na rozdiel od debutového albumu [Lajv] je tento orientovaný viac na mnohorakosť fúzií súčasných etno-štýlov, album však nestráca na tanečnosti a živej dynamickosti. Chytľavá melodika piesní s textami v jazyku jidiš približuje klezmer širokému okruhu poslucháčov, a to aj slovenskou verziou známej piesne Tumbalalajka, ktorej text napísal Ľubomír Feldek. Nahrávania sa zúčastnili aj renomovaní hostia z etno-scény: Flaco de Nerja, Martin Lopez a ďalší. 

 

Projekt Shalom s André Ochodlom (Festival Piosenki Aktorskiej vo Wrocławi a Lato Teatralne v Sopote). Táto spolupráca vyústila do rovnomenného CD a viacerých spoločných koncertov, o. i. v najznámejšom viedenskom jazzovom klube Porgy & Bess, medzinárodnom festivale hereckej piesne vo Wrocławi a na domovskej scéne André Ochodla v divadle Atelier v prímorskom Sopote. Kapelu v projekte dopĺňa akordeonistka Snežana Jović zo Srbska, ktorá sa následne stáva členkou PKB. K ďalším vystúpeniam skupiny patrí účasť na festivale Les Nuits Européennes v Štrasburgu, koncert v Krakowe a verejná nahrávka v Slovenskom rozhlase, prevzatá medzinárodnou sieťou European Broadcasting Union. Namiesto Lindy Ballovej do skupiny nastupuje speváčka Marta Potančoková. Vystúpenie v populárnej relácii STV Drišľakoviny.

2005 Namiesto Martina Orosa prichádza bubeník Viktor Schramek. Mnohé vystúpenia na Slovensku i v zahraničí, napr. na festivaloch Pohoda, Sigord, Murcia Tres Culturas (Španielsko) a Jazz Goes to Town v Hradci Králové (CZ). Vystúpenie „live“ v relácii STV Metro. Spolupráca s operným spevákom Martinom Babjakom na nahrávke piesne Predavač (CD Život je krásny, Millenium Rec., 2006). Poľské turné v rámci projektu Shalom. Počas hrania na prvej „klezmerovej lodi“ v Bratislave (festival Kultúrne leto) si s kapelou zahrali aj členovia skupiny The Klezmatics (USA).
2006 Vydanie CD Mit libe… S láskou… vo vydavateľstve Hevhetia. Album prináša ľudové i pôvodné piesne na tému „láska“ v originálnych aranžmánoch, v ktorých sa snúbia židovské aškenázske tradície najmä s balkánskymi melódiami a orientálnymi inšpiráciami – to všetko s energickou príchuťou modernej hudby, určenej do tanca i na počúvanie. Okrem piesní v jazyku jidiš sa na CD nachádzajú aj chytľavé melódie s novými slovenskými textami od Jána Štrassera, predovšetkým bonusový remix Joške v spracovaní skladateľa Slava Solovica, ku ktorému bol následne natočený výpravný videoklip v réžii Stana Petrova. 

 

Kapela začala spolupracovať s fenomenálnou arménskou speváčkou, klaviristkou a skladateľkou Karine Sarkisjan. Vystúpenie v Maďarsku na letnom festivale v Ostrihome a na prestížnom viedenskom klezmerovom festivale KlezMORE, ako aj v poľskom Sopote a nemeckom Bad Steben. Založenie občianskeho združenia Slovak Klezmer Association (SKA).

2007 Množstvo vystúpení po celej Európe – séria koncertov na festivaloch v Poľsku, medzinárodný festival vo Francúzsku, klezmerové festivaly Bamberger Klezmer Tage v nemeckom Bambergu a Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej v poľskom meste Kazimierz Dolny, vystúpenia v Taliansku (Florencia), Rumunsku (v rámci projektu Sibiu – Európske mesto kultúry) a Srbsku (koncert v Srbskom národnom divadle v Belehrade). Koncert Mosty-Gesharim v synagóge v Liptovskom Mikuláši, vysielaný STV.
2008  Séria vystúpení v Chorvátsku, Česku, dvojkoncert s Budapest Klezmer Band na Letnom festivale židovskej kultúry v Budapešti. Nahratie hudby do polohraného dokumentárneho filmu Optimista (réžia Dušan Trančík) o Lajosovi Winterovi, zakladateľovi piešťanských kúpeľov. Film získal prestížnu slovenskú filmovú cenu Igric. Prvý koncert PKB spojený so zábavnou výučbou klezmerových tancov (Tants klezmer! v Klube Za Zrkadlom), v spolupráci s renomovaným lektorom Leonom Blankom (Švédsko). Snežana Jović a Andrej Werner sa stávajú manželmi.
2009 Odchádza bubeník Viktor Schramek a nahrádza ho Jano Oriško. Prvé vystúpenia v zámorí – séria koncertov v Buenos Aires (Argentína) na medzinárodnom klezmerovom festivale Klezfiesta. Mnohé vystúpenia na Slovensku a v Českej republike, koncert na klezmerovom festivale v Györi (H). Hudobná spolupráca s Činohrou SND v inscenácii Hviezdoslavovej drámy Herodes a Herodias (réžia Roman Polák).
2010 Vydanie CD Preßburger Special vo vlastnej produkcii (SKA). Výberové CD zostavené z najobľúbenejších a na koncertoch najžiadanejších piesní počas 15-ročnej histórie skupiny. Album obsahuje okrem nových nahrávok klezmerových „hitoviek“ aj doteraz nevydané židovské šlágre a bonusové tracky z úspešných projektov PKB.

Kapela začína spolupracovať s tanečnou lektorkou Lindou Luptákovou a organizuje koncerty spojené so zábavnou výučbou klezmerových tancov, ktoré si získavajú popularitu.

2011 Dva koncerty v Bratislave s vynikajúcim klezmerovým klarinetistom Merlinom Shepherdom (UK). Séria koncertov po slovenských synagógach v rámci projektu Prebúdzame synagógy. Dvojkoncert s The Klezmatics (USA) v rámci projektu Stratené mesto. V závere roka realizácia projektu Klezmer meets Balkan s hudobnými hosťami Miroslavom Vukovićom (BiH) a Anitou Ribar (SRB).
2012 Klaviristu Paľa Šušku nahrádza Valér Miko. Pokračovanie projektu Prebúdzame synagógy v ďalších slovenských mestách. Vystúpenie na folklórnom festivale Východná, spoločné vystúpenie s Frankom Londonom (The Klezmatics), Klezmer goes Balkan – dva koncerty s projektom Klezmer meets Balkan v Gradiške (BiH) a Maribore (SLO). Vydanie CD Tants mit mir (Tancuj so mnou) so skladbami na tanečnú nôtu a hudobnými hosťami: Merlin Shepherd (UK), Miroslav Vuković (BiH), Anita Ribar (SRB), Dalibor Martinov (SRB), Marcel Comendant (MDA)

BÝVALÍ ČLENOVIA SKUPINY

Daniel Sloboda – saxofón (1995 – 1997, zakladajúci člen)

Tomáš Kaiser – viola (1995 – 1997, zakladajúci člen)

Erik Rothenstein – klarinet, saxofón (1995 – 1998, zakladajúci člen)

Daniel Alexander – husle, viola (1995 – 2003, zakladajúci člen)

Silvia Krausová-Nürnberger – sólový spev (1997 – 2000)

Linda Ballová – sólový spev (1999 – 2004)

Martin Oros – bicie, perkusie (2000 – 2004)

Viktor Schramek – bicie, perkusie (2005 – 2008)

Pavol Šuška – klavír, syntetizátor, spev (1995 – 2012)

Ján Oriško – bicie (2009 – 2020)